Voluntariat local

Cum poti deveni voluntar Asociatia P.O.D.?

voluntariatDepartamentul de voluntariat este esential pentru Asociatia P.O.D., fiind generatorul activitatilor si proiectelor initiate de noi. Voluntarii nostri beneficiaza de training intern pentru invatarea a diverselor tehnici necesare activitatilor in care doresc sa se implice, consultanta si supervizare, posibilitatea participarii la activitati de toate tipurile in cadrul proiectelor, oportunitatea de a lua parte la activitati de tipul seminariilor, trainingurilor, schimburilor de tineret in afara tarii, posibilitatea de a deveni facilitatori si responsabili de proiect.

• implicarea voluntarilor asociatiei, precum si a membrilor, in diferite activitati care sa le permita dezvoltarea personala si profesionala
  • realizarea unei coeziuni intre membrii si voluntarii Asociatiei P.O.D.
  • consilierea voluntarilor in realizarea activitatilor
  • sprijinirea voluntarilor pentru scrierea si managerierea de proiecte

Cum poti deveni voluntar Asociatia P.O.D.?

Intra in contact cu noi! Ne poti contacta scriindu-ne la contact@asociatiapod.ro.

Dupa ce ai intrat in contact cu noi si ne-ai spus cat de mult iti doresti sa devii voluntarul nostru vom stabili o intalnire in care vom descoperi impreuna ce poti face in organizatia noastra, ce activitati ti se potrivesc si in ce proiecte te poti implica!

Vei avea parte de traininguri de specialitate in care vei invata metodele necesare pentru a lucra in cadrul asociatiei. Aceasta parte de invatare se va continua pe tot parcursul activitatii tale de voluntar, pentru ca intotdeauna ai ceva nou de descoperit si invatat alaturi de noi!

Vei trece printr-o perioada de proba in care vei fi implicat in proiectele pe care le avem in desfasurare si vom descoperi impreuna daca ti se potriveste stilul de lucru pe care il adopta Asociatia P.O.D.

De ce sa fii voluntar?
avantaje

Faci voluntariat pentru:

• a te distra
  • a castiga experienta in vederea obtinerii unui loc de munca mai bun
  • a iti utiliza cunostinte sau abilitati pe care altfel nu le folosesti
  • a iti utiliza timpul intr-un mod util
  • a-ti face noi prieteni si cunostinte
  • a fi cu prietenii tai care sunt deja voluntari
  • a invata lucruri noi si a-ti dezvolta competente utile
  • a da inapoi o parte din ceea ce ai primit de la altii
  • a-ti face contacte utile
  • a te simti util
  • a face tranzitia spre o noua viata
  • a testa o noua cariera
  • a-i ajuta pe cei mai putin norocosi
  • a realiza ceva
  • a ameliora comunitatea in care traiesti
  • a lucra cu un anumit grup de persoane
  • a-ti asuma o responsabilitate
  • a face parte dintr-o echipa
  • a intalni persoane importante din comunitate
  • a intelege problemele comunitatii in care traiesti

Drepturi si responsabilitati

drepturi Responsabilitatile tale in calitate de voluntar
Desi voluntariatul este o activitate benevola si o faci in timpul liber este necesar sa iti onorezi responsabilitatile, in conformitate cu asteaptarile organizatiei.

In termeni generali, aici sunt cateva responsabilitati de baza ale muncii de voluntariat:

• respecta politicile asociatiei
  • indeplineste-ti sarcinile
  • fii respectuos
  • conduita si comportament adecvate contextului
  • fii punctual si serios
  • oferi feedback

Drepturile tale in calitate de voluntar
Asociatia P.O.D. promoveaza urmatoarele, ca drepturi de baza ale unui voluntar.
Fiind voluntar ai dreptul:

• sa lucrezi intr-un mediu sanatos si sigur
  • sa ai informatii veridice si exacte despre asociatie
  • sa ti se asigure copii ale politicii de voluntariat ale asociatiei si alte documente conectate cu activitatea ta
  • sa nu prestezi activitatile unui personal platit
  • sa ti se asigure orientare si suport in cadrul asociatiei
  • sa ti se asigure consilierea si formarea necesara pentru activitatea prestata